Člověk nemusí zrovna uběhnout závod, aby si natáhl některý ze svalů. Občas bohatě stačí příliš rychlá a dlouhá chůze, jindy vám zase přitíží zvedání těžkého nákladu, či potomka. Jaké má natažený sval příznaky? A jak se dá zase vrátit do hry?
Lidské tělo je spletencem kostí, šlach a svalů. A dohromady tohle všechno skvěle funguje. Problém je v tom, že nesprávně provedený pohyb, nebo jeho intenzita, může napáchat škody, které vás na několik dní vyřadí z normálního provozu.
Jelikož si málokdo z nás může kvůli absencím dovolit polehávat v posteli, je v našem vlastním zájmu nataženým svalům nějak předcházet. A pokud už k tomuto problému náhodou dojde, je pochopitelné, že uděláme maximum, abychom urychlili rekonvalescenci.
Co vše byste měli o zvládání natažených svalů vědět?
Jak poznat natažený sval?
Natažené svaly mívají dramatický průběh, kvůli kterému si tohoto problému všimne prakticky každý, koho se zrovna týká.
Mezi příznaky natažených svalů patří:
- Náhlá bolest svalu
- Dlouhodobá bolest svalu (v řádu hodin a dní)
- Omezená pohyblivost
- Otok a změna barvy
- Ztuhlost
- Svalová slabost
- Křeč
Pokud není problém příliš vážný, můžete se cítit ztuhle, ale neměli byste mít potíže s prováděním běžné škály pohybu. V opačném případě můžete mít vážné potíže, které vám znemožní vaše každodenní aktivity.
Nejčastější příčiny
Natažený sval se může objevit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Důležité je, aby jeho vznik doprovázely specifické podmínky. Patří mezi ně například absence rozcvičky, zhoršená flexibilita a koordinace a únava.
Natažený stehenní sval
Natažený stehenní sval může vzniknout vlivem špatně nastaveného posilování dolních končetin. Jeho záludnost spočívá v tom, že vám může způsobovat bolest kyčlí a bolest v SI skloubení, které se nachází ve spodní části zad. Tento problém poznáte podle toho, že můžete chodit a vykonávat běžné denní aktivity. Pokud si ale sednete, nebo lehnete, okamžitě se dostaví křeče, nepohodlí a bolest.
Natažený lýtkový sval
Natažený lýtkový sval má mnohdy co dělat s vaší chůzí. Pokud jdete rychle pěšky, může se stát, že za pár minut ucítíte ztuhlé svaly v lýtkách, které vás mohou během chůze zpomalovat, a ještě vám následně mohou způsobovat bolest.
Natažený břišní sval
Natažený břišní sval může zavinit příliš intenzivní cvičení středu těla. Na druhou stranu, úplně vyloučit nelze ani zvedání těžkých břemen a špatný tělesný postoj. V případě, že se chystáte něco zvednout ze země, postupujte tak, že mírně pokrčíte kolena.
Co pomáhá na natažené svaly – léčba
Pokud se u vás natažený sval projeví během sportu, měli byste okamžitě ukončit pohybovou aktivitu. Určitě není vhodné, abyste se pokusili na sílu uvolnit a rozhýbat, protože toto konání by mohlo stav svalu ještě zhoršit. V případě nutnosti přiložte na bolavé místo obklad a odpočívejte.
Chybou není ani podložení končetiny, aby byla ve výšce nad srdcem. Tím předejdete vzniku velkého otoku. V neposlední řadě můžete užít léky na tlumení bolesti. V případě, že se stav vašeho svalu ani po několika dnech nezlepšil, nebo se dokonce problémy s ním zhoršily, je vhodné vyhledat lékaře, který stanoví další způsob léčby.
Na co byste tedy neměli zapomínat? Především na rozcvičku, která vaše tělo připraví na jakýkoliv pohyb. V neposlední řadě si také dopřávejte kvalitní kloubní výživu, protože pohyb zatěžuje klouby, které vás pak mohou začít bolet. Nevíte, kterou byste měli vyzkoušet? Dejte šanci české kloubní výživě KLOUBIN®.