Loktům v průběhu dne málokdy věnujeme pozornost. Přitom, kdyby jich nebylo, těžko bychom zvládli normálně fungovat. Tím horší to pro nás bývá, když nás začnou bolet a omezovat v našich povinnostech a volnočasových činnostech. Co se může za bolestí lokte skrývat? A co s tím?
Lokty nám umožňují normálně pohybovat rukama. Používáme je nejen při tenise, ale i během manuální práce. A neobešli bychom se bez nich ani při kancelářských činnostech. Pokud je tedy něco vyřadí z provozu, může to citelně zasáhnout do našich všednodenních aktivit. Když se navíc příčina problému neřeší, může to vyústit i v opakování tohoto stavu, který se navíc může s postupujícím časem dokonce i zhoršovat.
Rozhodně je tedy moudré se informovat o tom, jaké všechny potíže nám mohou naše lokty připravit. Ke škodě rozhodně nebude ani zjištění, jak se dají lokty při problémech s pohybem šetřit.
Jak poznat bolest lokte – příznaky
Bolest z lokte se může šířit buď v jeho vnitřní, nebo vnější straně. Bolest navíc může vystřelovat i do ramene, předloktí a zápěstí, což může celý problém ještě zhoršovat.
Objevit se může i:
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
- Bolest během odpočinku nebo když je loket v určité poloze
- Bolest při zatnutí ruky či při úchopu nějakého předmětu
- Citlivost lokte na dotek
- Oslabený úchop
- Pocit nepohodlí
- Omezení pohyblivosti
- Otok
Nejčastější příčiny bolesti lokte
Tenisový loket
I když se tomuto problému někdy říká tenisový loket, skuteční (profesionální) tenisté jím trpí spíše výjimečně. Často jde totiž o otázku správné techniky, kterou jim pomáhá hlídat trenér. Technicky vzato jde o onemocnění šlach a svalových úponů, které je způsobeno stereotypním pohybem. Z toho důvodu mohou tímto problémem trpět i nesportovci, kteří se například živí manuální prací. (Jež taktéž může vyžadovat opakovaný pohyb této části těla.) Tenisový loket se pozná podle bolesti na vnější straně lokte.
Golfový loket
Golfový loket je obdobným problémem, jako tenisový loket. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že se bolest šíří do těla z vnitřní strany. Kromě hry basketbalu a golfu může tento typ problému vzniknout při dlouhodobé práci na počítači, v průběhu které nejsou nastaveny vhodné ergonomické podmínky. Také se s ním mohou setkat třeba instalatéři a zedníci.
Zlomenina
Pokud jste před chvílí spadli na ruku nebo došlo k nějaké jiné nežádoucí kolizi (například během sportovní aktivity), bolest lokte může zahrnovat i zlomeninu. Při zlomenině jde o náhlé zhoršení stavu, kdy není možné s rukou normálně pracovat. Také můžete slyšet slabé křupnutí a může se rychle vytvořit otok. Pokud se s něčím takovým setkáte, jděte co nejdříve k lékaři.
Bursitida
Bursitida je termín, který označuje zánět tíhového váčku (bursy). Tyto váčky se nachází v kloubech a jsou naplněny tekutinou, ve které se může zánět rozšířit. Jde především o krátkodobý problém, v budoucnu se ale může klidně vrátit.
Dna
Neobvyklá nemusí být ani dna, během které se v kloubech nachází krystaly kyseliny močové, které mohou vyvolávat zánětlivé reakce a bolest. Problém dny spočívá v tom, že má tendenci způsobovat epizody, po kterých se může situace na nějaký čas uklidnit. Na začátku si tedy můžete (mylně) myslet, že se vám podařilo problém vyřešit. Což obvykle trvá jen do dalšího dnavého záchvatu. Na toto onemocnění se nejčastěji doporučuje užívat léky a změna životního stylu.
Další chronické onemocnění kloubů
Do této kategorie můžeme zařadit artritidu a artrózu, což jsou chronická onemocnění pohybového ústrojí, která se zatím nedaří úspěšně léčit. (Léčba v současné době spíše pracuje na zpomalení progrese a na zmírnění příznaků v běžném životě.) Pro oba tyto problémy bývá typická horší pohyblivost, bolest, ztuhlost a zánět. Nemoc navíc může postihnout jeden a více kloubů současně.
Co pomůže při bolestech lokte?
Z dlouhodobého pohledu má u sportovců, nesportovců a seniorů smysl dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která kromě kolagenu obsahuje i vitamín C, MSM, glukosamin, chondroitin a kadidlovník pilovitý. Jde o doplněk stravy, který může vhodně podpořit i konzervativní léčbu existujících potíží.
V případě, že se u vás některý z těchto problémů vyskytne náhle, případně vás trápí delší dobu a postupně se nelepší, určitě byste neměli odkládat návštěvu odborníka, který vás prohlédne a na základě zjištěné diagnózy vám nastaví nejlepší léčebný režim.
U dlouhodobých potíží také myslete na to, že by se loket neměl přetěžovat. S otokem si dovede poradit například studený obklad. Podle potřeby se dá také nosit ortéza, která loket dovede udržet ve správné poloze. Také se vyplatí zvážit, zda nepřišel čas změnit zaměstnání za nějaké méně náročné, případně zvažte, že necháte sportu, který vám tento problém způsobil a dáte přednost například józe, plavání či lehkému protahování. V případě, že ani tohle všechno nepomůže, lékař vám může doporučit i operaci, to ale bývá až poslední možné řešení.
Zdroje informací
https://www.nhs.uk/conditions/tennis-elbow/symptoms/ – Tenisový loket (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/symptoms/elbow-pain/basics/causes/sym-20050874 – Příčiny bolavého lokte (anglicky)